Tajomstvá mágie

Go down

Tajomstvá mágie

Post by Admin on Sun Dec 11, 2016 5:11 am

Mágia

„Citeril erathe Gama“ –Nič nie je skutočné

Pochopiť a vysvetliť niečo, čo presahuje chápanie  ľudí či dokonca samotných bohov je skutočné náročné. Takmer určite nemožné.  Bláhové. Ak chápete, gratulujem. Začali ste rozumieť samotnej podstate mágie.
//Čo je to mágia?

Mágia ako sila sa nachádza vo všetkom, samotný otlačok existencie. Ak vidíte ako rástie výhonok jačmeňa, to je mágia v najrýdzejšej a najkrajšej podobe. Nachádza sa v skale, tisíce rokov omývanej v potokoch a riekach. Ak chceme vidieť mágiu, stačí otvoriť oči. Ak ju chceme vidieť, stačí oči zatvoriť. Vznikla súbežne spolu so stvorením alebo, ako tvrdia iné teórie, spôsobila stvorenie samotné. No jedinec si musí uvedomiť, že mágia nie je tvorenie samotné je to súhrn podstaty, deja a následku. Nemusíte to pochopiť na prvý krát, stačí ak chápete že každí aspekt tohto sveta aj tých ostatných v sebe ukrýva mágiu. Ako skrytá ruka slepca, ktorý po pocíti a ochutná jablko.//Mágia ako veda

Ten, ktorý je schopný túto silu prispôsobiť svojej vôli, sa nazýva mág, čarodej, zaklínač či inak v danom dialekte a národe. No táto definícia je scestná a nepriamo zavádzajúca.  Mág v skutočnosti neprispôsobuje mágiu sebe, ale privoláva tie aspekty, ktoré v danej chvíli potrebuje. Je to ako slovník, kde pomocou presných definícii slov vyslovíte slovo „oheň“. No aj to potrebuje veľkosť, dosah, vlastnosti ohňa takého aké chceme.  Nekonečno variácii a viet, príliš dlhé na praktické využitie, no stále možné. Takto by mágiu dokázal ovládať každý jedinec, ktorý chápe podstatu úkonu, ktorý chce vykonať. Ale bez prekročenia troch dverí bude mŕtvy skôr než dokončí posledné slovo.

Každý mág ktorý pratizuje svoje umenie na celom svete okrem pár výnimiek potrebuje otvoriť tri dvere, aby vykonával mágiu. Prvé dvere sú dvere zdroja (viz mapa) z ktorých čerpá energiu na kúzla. Tieto zdroje sú úzko prepojené s podstatou svetov, ľudí, bohov a elementov. Nachádzajú sa v niekoľkých sférach a čím bližšie je mágovi jedna z nich, tým viac je schopný z nej odčerpávať.  O týchto zdrojoch a ich podstate zistíme viac v nasledujúcej kapitole. Druhé dvere sú dvere poznania, schopnnosť privolať konkrétny aspekt z danej sféry. Skúsený mág dokáže privolať zo sféry elementu ohňa svetlo a vise versa, pretože ako bolo spomenuté, zdroje sú vzájomne spojené a každý z nich má otisk ostatných, tým že dokáže vybrať z daného sveta len rýdzu energiu a nič než len to. Je to jeden z najdôležitejších bodov, pretože ak sa mág nedostatočne sústredí alebo je príliš ľahkovážny, otvorí dvere dokorán a celý svet mágie skončí v ňom. Príbehy o samovzplanutí, udusení sa či roztrhaní na kusy, všetko má svoju podstatu vo vedomom alebo nevedom otvorení druhých dverí.  
Preto v posledných dverách máme Katalyzátor.  To je samotný mág a usmernenie jeho vôle. Hoc ľudový pojem magyka či mana je nonsense, mág potrebuje určitý čas na zatvorenie dverí a obnovu, v závislosti od jeho sile vôle. Pravažná časť katalyzátor sa presúva pomocou rituálov do menej nebezpečnej zóny.

//Zdroje Mágie

Ako už vyššie bolo spomenuté, existuje nekonečno zdrojov, z ktorých mág čerpá mágiu, dokonca aj obyčajný človek vo chvíli keď príjma potravu, rastie, umiera. Sú to samostatné svety, odtrhnuté od seba, ale zároveň na sebe navzájom závislé a schopné prechádzať jeden cez druhí. Čím sú na schéme zdroje bližšie, tým je ľahšie pre mága ovládnuť ostatné jemu podobné. Sféry sa od seba z oddelujú vznikom a podstatou, od najsurovejšej prvej sféry, tiež známej ako elementálna, cez sofistikované a kultúrne, tiež známe ako sféry bohov a ľudí.  Tiež určujú  ich najširší rozsah kúziel, pretože je takmer nemožné z dvoch protikladných zdrojov získať tú istú vec. Mág môže byť schopný získať prístup k viacerým zdrojom, ale existuje len pár jedincov, ktorý dokážu otvoriť viac sfér súčastne a aj to za obrovskú  cenu.  

Pre niektorých začiatočníkov je takmer nemožné chápať ako je možné čerpať energiu z iných svetov či dokonca nášho samotného, no vysvetlenie je prosté. Existuje, teda je. Ako som už vyššie povedal, mágia sa nachádza vo všetkom a všetko, no, je súčasťou aj nášho sveta.  A elementy či svetlo, tma a tieň sú základom života, takže aj podobné sféry sú schopné existencie.

Sféra ľudí a sféra bohov je naopak, všeobecné pomenovanie. Ľudia sú záhadou, ako je takáto udalosť možná, no predpokladá sa že na krátky okamih v historii celý národ ascendoval a v danom okamihu spojili svoj osud s vlastnou sférou, ako je možné vidieť u Isha’qvar, kde každý jedinec je svojím vlastným bohom. U bohov to je jednoduché. Ak existuje boh, existuje aj jeho sféra, no oproti ostatným je obmedzená.... Človek je ten ktorý svojim vzývaním dáva sfére moc, aspoň u bohov mladšej generácie.  Čím viac veriaich, tým väčšia moc sa skrýva vo vlastnej sfére boha. Mágia sa tam uschováva, stáva sa bijúcim srdcom boha. Sféry bohov sú nekonečné boje o vzývačov a mágiu.  Čím sa dostávame k mŕtvym cestám, prázdne sféry bez alebo s minimom mágie v sebe ukrytej. To sa stáva keď kult boha alebo národ vlastniaci vlastnú sféru umrie.

Posledné známe a používané sféry, obnova a a obdobie, sú vlasne samotné protiklady. Jedno je zmena, ktorú vidíme napríklad medzi letom a zimou, druhým je návrat, zmena späť. U týchto nie je potrebné viac povedať, len že žiaden boh nebol nikdy schopný plne ovládnuť tieto sféry a dvere.

O Chaosu a Prázdnom tróne, zakázaných sférach sa nedá priamo rozprávať, kedže žiaden smrteľník a možno ani boh nebol nikdy schopný ich prezkúmať. Chaos je samotný stred sfér, niečo, čo ich tvorí a ničí, spojené s každým, no len hlupák by k nemu otváral dvere. A Prázdny trón? Záhada, legenda, ako odraz mesiaca na hladine rozbúrenej vody. Je oddelený od ostatných a nemá s nimi nič spoločné. Logika hovorí že ho nemožno dosiahnuť, no predsa nejak ovplyvnuje náš svet. Ako? Nikto netuší. Účel? Neznámy. Ak by sme pochopili, komu patrí prázdny trón, pochopili by sme celú podstatu existencie aj toho, čo sa nachádza za ním.
//Rozpis jednotlivých sfér a ich súčastí:

1 Sféra:
Chaos

2. sféra:
Oheň, voda, vzduch, zem

3.sféra:
Svetlo, tma, tieň

4.sféra:
Svet ľudí, svet mŕtvych, svet snov, svet prachu

5. sféra:
Obnova, Obdobie

6.sféra:
Nol Arhai (old ones), Athe Nurulis (humans), Enegme(animals)

6.sféra:
Krul‘taj(gods)

7.sféra (samostatná)

Prázdny trón
avatar
Admin
Admin

Posts : 93
Join date : 2016-12-06
Age : 23

View user profile http://red-storm.slovakforum.net

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum